Byla by rodinná mzda nezaslouženým přepychem?

veřejné diskuse o konzervatismu, obecně o politice a jiných nadčasových tématech

Byla by rodinná mzda nezaslouženým přepychem?

Příspěvekod Zdeněk L. » 16 led 2010 17:08

Bývaly doby, kdy zaměstnanec ze své mzdy uživil nejen sebe, ale i celou svou rodinu. To odlehčovalo státu v počtu lidí, kterým bylo nutné poskytnout sociální pomoc.

Dnes mzda za běžnou práci v některých podnicích nestačí ani na nájemné za garsoniéru. Mnozí mladí lidé si mít děti prostě "nemohou dovolit". Přitom některé církevní kruhy dodnes pokládají rodinnou mzdu za minimum spravedlivé mzdy. To samozřejmě nebrání tomu, aby lidé vykonávající práce vyššího druhu dostávali násobky rodinné mzdy.

Byl by návrat rodinné mzdy do společnosti přece jen přínosem pro celou zemi?
Zdeněk L.
Host diskusního fóra
 
Příspěvky: 11
Registrován: 08 lis 2009 17:41

Re: Byla by rodinná mzda nezaslouženým přepychem?

Příspěvekod Podracký » 24 led 2010 15:20

Dovoluji si odpovědět na problém rodinné mzdy. Doufám, že vysvětlení bude konzervativní.
Nelze nikomu dát peníze bez práce. Tedy bez činnosti ve společnosti považované za výdělečnou. Rodině se musí pomáhat spíše podmínkami (byty) a třeba i platbami potřeb, ale ne přímo mzdou. To vede totiž k tomu, že lidé bez práce a bez snahy práci najít a vůbec třeba i lidé degradovaní, budou žít z rodinné mzdy a mít spoustu děttí, které k práci ani nevychovají, protože prostě ani pracovat třeba nedovedou a pracovní a profesní znalosti ani získat nedokáží. Na druhé straně lidé, kteří pracovat dovedou, pracovat budou a děti mít nebudou, protože pracovní zatížení jim nedovolí vůbec se starat o rodinu.To je bohužel biologický handikap modernity a socialistických poměrů. V podstatě, pokud to takto bude tervat déle, vznikne velmi problematická situace, ve které bude většina lidí nepracujících a práci neznajících a malá část lidí vysoce pracovně schopných.
Východiskem je pouze konzervativní řešení: Děti musí mít lidé, kteří si na ně vydělají, nemusí sice vydělat zcela všechno, ale musí pracovat a vykázat schopnosti. K tomu se musí vytvořit podmínky.
Dogmata některých církví, které si nevědí rady s novou situací a stále dokola opakují stará dogmata pomoci potřebným, která ovšem jsou vlastně jakýmsi komunistickým rovnostářstvím. Nerovnost musí být založena na výsledcích práce a velikost rodiny také, jinak církev, necírkev, špatně skončí lidská populace. Je otázkou, zda je někomu bližší nějaké nezměnitelné dogma nebo zodpovědnost za budoucnost evropské křesťanské civilizace.
Podracký
Spolupracovník Konzervativní strany
 
Příspěvky: 41
Registrován: 21 dub 2009 12:17

Re: Byla by rodinná mzda nezaslouženým přepychem?

Příspěvekod Jan Kubalčík » 25 led 2010 18:34

Omlouvám se tazateli, ale koleag Podracký nepochopil, co míníte (a co se běžně míní...) rodinnou mzdou... Připojil bych odkazy na příslušné studie o rodinné politice z dílny Občanského institutu, ale - nevím proč - ty odkazy momentálně nefungují... Nicméně: http://www.obcinst.cz/cs/studie-oi-s4/. Srdečne, Jan Kubalčík
Jan Kubalčík
Předseda Konzervativní strany
 
Příspěvky: 1926
Registrován: 06 dub 2009 12:03

Re: Byla by rodinná mzda nezaslouženým přepychem?

Příspěvekod Jan Kubalčík » 26 led 2010 16:23

Abych upřesnil...

http://www.obcinst.cz/cs/Prirozena-rodi ... est-c1238/

Odkud cituji:

Velká aliance pak konečně rozdrtila revoluční sílu Francie. V době restaurační byl znovu zakázán snadný rozvod, zavedený Revolucí. Rodina opět získala autoritu. Nově vznikající střední třída posílila mravní řád soustředěný kolem domácího krbu a matky, která je centrem domova. Náboženští vůdci a sociální reformátoři úspěšně krotili impulzy industrializace. Produktivní zázraky tovární výroby vítali, ale usilovali o ochranu pracující rodiny. Velebili rodinné podniky, kde imperativ efektivity mírnilo sociální a náboženské cítění. A prosazovali ideál „rodinné mzdy“, díky níž si průmyslový sektor mohl činit nárok jen na jednoho dospělého z rodiny, otce, který za to získával přirozené právo na mzdu, jež uživila na slušné úrovni i matku a děti, kteří byli doma. Režimy založené na rodinné mzdě kvetly v západní Evropě, v Amerikách, v Austrálii a na Novém Zélandě.


http://www.obcinst.cz/cs/Rodinna-politi ... liku-c833/

Odkud cituji:

Vláda by měla podpořit vznik institutu rodinné mzdy v rámci úřadů státní správy, v obdobné podobě, v níž existuje v řade zemí v zahraničí (včetně např. podřízených organizací OSN). Základní mzda by byla navýšena podle počtu vyživovaných nezaopatřených dětí navýšena o přídavek určený absolutní částkou.
Jan Kubalčík
Předseda Konzervativní strany
 
Příspěvky: 1926
Registrován: 06 dub 2009 12:03

Re: Byla by rodinná mzda nezaslouženým přepychem?

Příspěvekod Michal Rudolf » 03 dub 2010 09:25

Myslím, že problém je úplně jinde. V dobách, kdy mzda vydělávajícího živitele rodiny stačila na její obživu, nebyly požadavky na životní úroveň tak vysoké. Lépe řečeno nároky, co všechno za tu mzdu nakoupit. Byly pokryty náklady na obživu, bydlení a základní potřeby do domácnosti a nebyla možnost kupovat zbytečnosti. Ne že by na trhu luxusní zboží neexistovalo, ale jaksi přirozeně bylo respektováno, že je v dosahu skutečně jen těch nejbohatších a ostatní nenapadlo, že by takové věci měli chtít.
Dnes panuje přesvědčení, že má být zaručena rovnost spotřeby všeho možného pro všechny, takže musí v rodině vydělávat každý, kdo má ruce a leckdo si musí na hromadu "nezbytností" ještě půjčovat. To se pak odrazí zpětně ve zdražení pracovní síly. Naše civilizace je v pasti vlastních pseudooprávněných nároků na "základní" životní potřeby. Netvrdím, že všechny tyto nároky jsou pseudo-, ale nechť si každý promyslí, co k životu vlastně potřebuje nezbytně a co už je jen příjemný, ale zbytný nadstandard.
Michal Rudolf
Host diskusního fóra
 
Příspěvky: 1
Registrován: 14 bře 2010 17:22


Zpět na Konservatismus

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron