Rodina v minulosti a dnes

veřejné diskuse o konzervatismu, obecně o politice a jiných nadčasových tématech

Rodina v minulosti a dnes

Příspěvekod Zdeněk L. » 09 lis 2009 07:46

Rodina ve starších dobách, vyživovaná živitelem s rodinnou mzdou a se ženou, která čekala na děti doma, až přijdou ze školy, ba i s hlavou rodiny, která zastupovala rodinu navenek, byla po dlouhou historickou dobu základem síly státu.

Zastaral takový model rodiny?
Zdeněk L.
Host diskusního fóra
 
Příspěvky: 11
Registrován: 08 lis 2009 17:41

Re: Rodina v minulosti a dnes

Příspěvekod Jan Kubalčík » 10 lis 2009 18:08

Nezastaral. Je však třeba předeslat několik věcí.

1. Dnes je podstatné, aby vůbec soužití muže, ženy a jejich dětí bylo automaticky chápáno jako rodina, aby rodině nebylo upíráno její výsostné postavení. Propagace různých "alternativních rodin" je to, čemu je nutné čelit.

2. Stát jako by se nesmiřoval s tím, že ve fungujících rodinách stále existuje sféra mimo jeho dosah. Přitom funkční rodina není problémem, ale řešením... je nejlepší prevencí všech sociálně patologických jevů. Nástrojem k dalšímu a dalšímu omezování autonomie rodiny je daňová a sociální politika.

3. V zájmu společnosti jistě je stavět na piedestal skutečnou rodinu a to zejména takovou, která má děti - pokud možno hodně dětí. Jaké uvnitř této rodiny panují vztahy (pokud nehovoříme o týrání dětí či domácím násilí... ale, např., je přitom nezbytné oprostit se od třeštění na téma "zákaz fyzických trestů dětí"...), do toho nikomu nic není. Jak si manželé svůj život uzpůsobí, to je jejich záležitost. Je třeba respektovat oddělení veřejného od soukromého.

4. Není dnes samozřejmé pochopení, že rodina, zejména s dětmi, to je vždy kompromis a obětování. Ze strany obou manželů. Místo toho můžeme často pozorovat pohodlnost až rozmazlenost... Jak ale bez oběti uzpůsobit vše zejména s ohledem na blaho a dobrou výchovu dětí?

5. Tím nejpodstatnějším je to, že dnes jsou ženy a muži proti sobě uměle stavěni, je přiživována konfliktní atmosféra. Navíc máme co do činění s politickou korektností - kdo např. veřejně vyjádří sympatie k tradičním uspořádáním, je mu v lepším případě předhazováno, že chce ženy "zahnat k plotně", v horším případě je označen rovnou za fašistu (viz R. Buttiglione...). Přitom ideálem je harmonie v různosti. Základem všeho není antagonistický vztah, ale vzájemná láska (tím nemyslím zamilovanost...). Je-li ona přítomna, vše ostatní (včetně toho, jak se mezi sebou manželé dohodnou na péči o děti, či kdo "zastupuje rodinu navenek"...) je "pouhým" důsledkem.

Konzervativní strana k tomuto tématu předkládá tyto texty:

http://oldweb.konzervativnistrana.cz/sk ... faq_18.htm

http://oldweb.konzervativnistrana.cz/sk ... faq_19.htm

http://oldweb.konzervativnistrana.cz/sk ... faq_20.htm

http://oldweb.konzervativnistrana.cz/sk ... faq_21.htm

http://www.konzervativnistrana.cz/progr ... rstvi.html

http://www.konzervativnistrana.cz/stano ... f4e59ef777
Jan Kubalčík
Předseda Konzervativní strany
 
Příspěvky: 1926
Registrován: 06 dub 2009 12:03

Re: Rodina v minulosti a dnes

Příspěvekod MarieStar » 21 kvě 2010 01:09

Ikdyž příspěvek je staršího data, nedá mi to na něj nereagovat.
Myslím, že model nezastaral, u nás to tak funguje, máme 4 děti a vzhledem k tomu, že chci vědět, co dělají a kde se nacházejí ( zejména ti starší - 14 a 12 let ), jsem doma. Ale né trvale a nečinně. Manžel by nás sice sám uživil, ale být jen izolovaná doma opravdu nejde. Mám zkrácenou pracovní dobu a nemusím být v práci denně - je důležité mít odvedenou danou práci.
To si myslím, že je opravdu dnešní problém - aby ženy mohly pracovat na zkrácenou a "klouzavou" dobu.
Ruku v ruce s tím je teď opravdu největším problémem dostat dítě do školky...
MarieStar
Host diskusního fóra
 
Příspěvky: 1
Registrován: 21 kvě 2010 00:50


Zpět na Konservatismus

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron