Projekt Česká konference
Oslovujeme tímto všechny, kdo v sobě i v dnešní zrychlené době stále ještě chovají živou potřebu a touhu účinně pomoci současné společnosti k obnovení tradičních hodnot a spolu s tím i k uspořádání mezilidských vztahů jako základního pilíře pro možnost zdravého rozvoje lidské společnosti i každého jednotlivce v ní žijícího.
Na tomto základě vznikl koncem roku 2008 v několika jednotlivcích impuls ke svolání otevřené konference na téma „Otázka lidské společnosti – Osud nebo Naděje?“, jako první z plánovaných 11 ročníků České konference, která by na jedné straně dala příležitost k opakovanému setkávání osobností, jež svým morálním přístupem, ale i konkrétní společensky přínosnou prací mohou účinně přispět k vytvoření půdy pro celospolečenské porozumění a přijetí tolik potřebné osvěty, a současně by právě srozumitelnou osvětou na všech stupních společnosti otevřela stále ještě snadnou cestu ke zlepšení současné společenské situace, zejména pak zkvalitnění mezilidských vztahů, přirozeně vyplývajících z vnitřního duchovního a etického pokroku každého z nás.
Cílem a posláním České konference, probíhající pod záštitou starosty již podruhé v lázeňském městě Poděbrady (jehož emblém nyní Konference používá i při své prezentaci) je tak otevřít prostor ke vzájemné spolupráci na všech rovinách lidské společnosti, od rodiny přes školu a zaměstnání, až po uspořádání věcí veřejných a následně pak až k úrovni celospolečenského ovzduší vzájemné podpory a posily – tak, jak je to velmi názorně a inspirativně vykresleno např. v klasickém díle J. A. Komenského „Obecná porada o nápravě věcí lidských“.
K naplnění svých cílů a k organizačnímu zabezpečení jednotlivých ročníků pracuje Česká konference jako stejnojmenná nezisková organizace („Občanské sdružení Česká konference“).
Konference v každém ze svých plánovaných 11 ročníků bude usilovat nacházet a dále široké veřejnosti předkládat nejsnazší a nejprostší cesty k probuzení osobní zodpovědnosti člověka žijícího a působícího v současné společnosti, která svojí bezhlavou devastací veškerého přírodního i historického bohatství, jakož i stále zjevnější orientací na imperativ konzumu, ignorující i ty nejzákladnější lidské hodnoty, postupně, avšak čím dál nezadržitelněji ztrácí všechny doposud účinné opory pro svoji vlastní existenci.
Jednotlivé ročníky České konference mají za cíl napomoci přivést k životu novou etapu vývoje lidské společnosti, která, žel prozatím svojí dnešní orientací a přístupem k řešení i těch nejzákladnějších otázek neposkytuje již příliš mnoho výhledů na další smysluplný, dlouhodobě udržitelný rozvoj.
První ročník Konference konaný v jubilejním 20. roce svobodného vývoje české společnosti tak symbolicky otevřel novou dekádu úsilí v nalézání „cesty ven“ ze současného stavu.
• První ročník: březen 2009: „Otázka lidské společnosti – Osud nebo Naděje?“
s důrazem na postavení a úlohu České země
• Druhý ročník: duben 2010: „Směřování společnosti – Kudy a jak dál?“
s důrazem na podněty k možnému zlepšení stavu společnosti
Druhý ročník Konference se bude zabývat konkrétními podněty pro zlepšení současné situace v každodenním životě společnosti. V souvislosti s tím se již od 2.ročníku rozšíří působení České konference do základních pracovních skupin, které se budou zabývat možnostmi aplikace principů a myšlenek šířených v rámci Konference alespoň do stěžejních oborů lidské činnosti:
• Vzdělávání – školství – osvěta
• Ekonomika
• Sociální otázky
• Politický systém
• Příroda („ekologie“)
• Duchovní osvěta společnosti
• Postavení „obcí“ ve společnosti
Účast na 1. ročníku Konference byla přes 100 účastníků, 20 přednášejících a 30 hostů.
Přednášející prvního ročníku:
Petr Kostka, PhDr. Zdeněk Mahler, Dr.h.c., Miroslav Matouš, JUDr. Ján Čarnogurský, Ing. Jan Tamáš, Ph.D., Ing. Radim Lhoták, PhDr. Juraj Lajda, PhDr. Tomáš Sedláček, Mgr. Jiří Čehovský, Mgr. Martin Valentovič, Přemysl Janýr, Stanislav Rudolfský, Vojtěch Sedláček, Mgr. Ivana Terezie Grosskopfová, RNDr. Emil Páleš, Csc., Ing. Jan M. Kubín, Ing. Vít Syrový, Svatopluk Karásek, Renáta Fučíková, Ernestína Velechovská, Dana Feminová
Pro 2. ročník počítáme s účastí 200 – 250 účastníků, 30 přednášejících a 20 dalších hostů.
Jak je tedy možné podpořit nejen myšlenky, ale i rozvoj a působení České konference v celé naší společnosti?
Možná trochu překvapivě nestojí nyní na prvním místě potřeba finanční podpory či zaštítění ze strany podporovatelů a dárců.
Tím, co je opravdu podstatné pro skutečně celospolečenské rozšíření myšlenek a principů předkládaných Českou konferencí, a tím i pro možnost nastoupení cesty postupného ozdravování celé společnosti, je probuzení skutečné Cesty Cti v každém z nás.
Cesta Cti je myšlenkový proud, probouzející v mnoha jednotlivcích vůli k dosažení osobního vzestupu skrze čisté, spravedlivé a ušlechtilé jednání s druhými lidmi.
Cesta Cti oslovuje všechny jednotlivé lidi na jejich daném společenském, vzdělanostním a ekonomickém stupni, na kterém se ve své rozličnosti nacházejí.
Cesta Cti je cestou čistě osobní, dobrovolné změny každého jednotlivce bez přímé potřeby organizovaného členství pro její úspěšné nastoupení.
Cesta Cti je směrem, který v prvé řadě přináší proměnu v myšlenkové rovině.
Cesta Cti je směrem, který postupně přinese i zlepšení psychického a tělesného zdraví.
Cesta Cti je cestou vzestupu jak na osobní, tak na společenské rovině.
Vice informací najdete na: www.ceska-konference.cz