Stránka 11

Krajní levice a pravice

PříspěvekNapsal: 18 kvě 2010 14:14
od Podracký
Svatoslave, ke Tvému článku Krajní levice a pravice mám nejprve technickou poznámku: Nejvyšší Slovan je zavádějící. Pokud by se mělo jednat o komunistický režim, ten zlikvidoval Slovanů několikanásobně více než jiných národů, takže to jaksi nesedí. Některé Slovanské národy, jako třeba Poláci, se s komunismem nikdy neztotožnili. Nelze nádodnostní označení dávat k univerzalistické ideji a praxi. I když chápu, že jisté národnostní problémy byly i za komunsitického režimu, ale určitě nebyly prvořadé. To je asi tak chybné, jak kdybys řekl, že katolické náboženství je italské, protože Papežové byli většinou Italové a latina byla původním italským jazykem. Potom by byl Papež nejvyšší Ital nebo nejvyšší Román. Prostě je to nesmysl. To potom mate celý smysl článku, protože dává univerzalistické praxi nacionální zabarvení.
Dále se vynasnažím odpovědět na Tvoji otázku:
Samozřejmě, že se komunistům podařilo zamlžit pojmy a to nejen v této věci. Potřebovali prostě dát nacismus napravo a tak se jim to podařilo. Nevím jak je to na Západě, ale tam používají jiné názvy a asi to mají jasnější. Bojovat proti tomu je ovšem velmi ožehavé, protože napomínat někoho, že používá název fašismus místo nacismus, může vést k názoru, že vlastně fašismus obhajujeme, což si zcela určitě nezaslouží. Můžeme to dělat jen příležitostně.
Jsem rád, že pro období komunistického režimu se ujal název "komunismus", protože tím se jaksi ztotožňuje toto marxistické slovo přímo se zločiny, které komunsitický systém napáchal.
Zdraví
Podracký